DÜŞ,RUH GEZGİNİ;HAKAN AKILLIOĞLU

  • 10 Kasım 2014
  • 2.973 kez görüntülendi.

Düş gezgini, ruh gezgini…Doğayla iç içe geçen, aslında kısa ancak büyük adımlarla hızla geleceğe doğru koşan bir yaşam.Tanımakla büyük mutluluk ve aynı zamanda  gurur duyduğum sevgili Hakan Akıllıoğlu ile sohbetimiz…

Hakan Akıllıoğlu kimdir, bize kendini tanıtır mısınız?

1992 yılında Ceyhan’da doğdum. İlköğretimi Ceyhan’da, liseyi Kozan Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudum. Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünü 2014 yılında bitirdim, sınava hazırlanmaktayım. Ailemle birlikte Kozan’da yaşıyorum.

Seni doğa tutkusuna iten şeyler nelerdi ?

Küçüklüğümden beri her yaz  köye gideriz. Köyde toprağa dokunur, meyveleri ağaçtan toplarım. Doğanın içinde olduğum bir yer benim için orası, bu konudaki tecrübelerimin  altyapısını sağlamıştır ( Özbaşı köyü-Kozan).

Üniversite 1.sınıfta  iken Serdar Kılıç’ın Dağ Bisikleti bölümünü televizyonda izleyince, işte yapmam gereken şey bu  deyip kendimi bu yönde ilerlettim. 2013 yılında da Gürkan Genç’in dağ bisikleti hediye etmesiyle bu tutku tetiklenmiş oldu. Son zamanlarda da birçok gezginle tanışma fırsatı buldum ve hikayelerine tanık oldum.

hakan-7

 Kendini geliştirmek için bu yönde neler yaptın ?

2011 yılında Çukurova Üniversitesi Dağcılık Kulübü’ne yazıldım. Temel yaz ve kış kampçılık eğitimi aldım. Ardından spor tırmanış ve kaya tırmanış eğitimleri aldım. Yıl içerisinde birçok doğa yürüyüşüne ve kampa katıldım. Sene sonunda yönetim kuruluna girerek kulübün malzemecisi oldum. Bu durum benim malzeme bilgisi edinmemi sağladı. 2012 yazında Çamlıyayla Ekoturizm Projesi’ne katıldım. 20 gün bölgede doğa yürüyüş parkurları açtık. Mükemmel bir doğası var, tamamen kamp hayatı geçirdik, orada kanyon rotalarına da girmiştim. 2013 Şubat ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı Kamp Liderliği eğitimi alarak 2013 yazında Trabzon-Düzköy Doğa kampında 20 gün grup liderliği yaptım.  2013’te Çukurova Üniversitesi Bisiklet Kulübü’ne katıldım, 2013 yazında 4 kişiyle İzmir-Adana Efes’ten Anavarza’ya bisiklet turu (1600 km) projesini yaptık.  Gönül Bağları Projesi kapsamında izcilik liderliği sertifikası alarak Çanakkale Milli Bilinç Kampı’na katılarak 57.Alay yürüyüşüne katıldım. Kendi sınıfımı organize ederek Antik şehirler turu (Anavarza-Karatepe-Kastabala) ayarladım.

hakan-8

 Doğa ve bisiklet tutkunu olduğunu biliyorum, neden bisiklet?

Seyahat en büyük tutkum, bisiklette tutkularımın gerçekleşmesini sağlıyor. Ayrıca bisiklet üzerinde kendimi özgür hissediyorum. Havayı ve rüzgarı hissediyorum. Hele bir de doğa da bisiklet sürüyorsam değmeyin keyfime J Bisiklet ucuz, doğa dostu, çevreye zararı olmayan ve trafik sorunun çözümü olan bir ulaşım aracıdır.

Bisikletle turların olduğu yerler neresidir?

İlk bisiklet turum Çukurova Bisiklet Kulübü ile birlikte beraber Adana-Tarsus(130 km), tek başıma yaptığım ilk tur Adana-Kozan(160 km), İzmir-Adana Efes’ten Anavarza’ya bisiklet turu (1600 km)

İkincisini ise Bolkarlar Bisiklet Şenliği’ne katıldım ve konuşma yaptım.

  Gezmek ve farklı yerler keşfetmek ruhunu nasıl etkilemekte?

Yeni insanlar tanıyorum, yeni hikayeler duyuyorum, yeni yerler öğreniyorum, aslında kendimi keşfediyorum. Bu süreç hep bir şeyler öğretiyor, sanırım bu da tecrübe olarak yansıyor.

hakan-10

  Bisiklette dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Bisikletle trafiğe çıkarken kişisel güvenlik önlemlerimizi muhakkak almalıyız. Trafik kurallarına uymalı ve trafikte görünürlüğümüzü artırmalıyız. Kask ve eldiven mutlaka takmalıyız. Ayrıca gece fark edilebilirlik için aydınlatma şart. Özellikle trafikte çok dikkatli olunmalıdır.

 Sevgili Hakan, nasıl bir ruhtur bu?

Gezgin ruhu… Bu ruhu ne sağlıyorsa onu yapıyorum aslında,

Dağcılık, kampçılık, tırmanış, izcilik, bisiklet ve otostop…

 Seyahat etmeyi düşündüğün yerler var mı? Yeni seyahat projeleri var mı?

Uzun vadede Türkiye’nin tamamını dolaşmak istiyorum, yurtdışına gidip farklı kültürler görmek istiyorum. Ayrıca artık sadece kendimi değil, arkadaşları da seyahate yönlendiriyorum.
2014 yazında Çukurova yaylarında Yörükler gibi dolaşacağımız bisiklet projemiz hazır, kabul edilirse yollardayım.

Bugüne kadar gezmiş olduğun yerler arasında unutamadığın yerler ve olaylar ve kişiler ?

Kapadokya, doğasına hayran kaldım. Birgün mutlaka balona binmek için gideceğim. Olimpos, hayran kaldığım turistik  yerlerden birisidir.Karadeniz yayları yemyeşil , kesinlikle gezilmesi gereken yerlerin başında gelir. Aslında her bölgenin kendine has güzellikleri var. Araştırıp keşfetmeli , gezgin ruhu da bunu gerektiriyor.
Türkiye bu açıdan çok zengin tarihi ve coğrafi güzelliklere sahip bir ülke. Bunun farkında olup değerini bilmek gerek.

Kamp ateşinde pişen yemekler, ateşbaşı sohbetler, derenin şırıltısı,  gökyüzündeki yıldızlar ve doğadaki dinginlik,huzur ve sakinlik anlatılmaz yaşanır.

Yollarda bir çok güzel hikaye bulunmakta, amaç gidip bunları yaşamaktır.

Bu alanda örnek aldığın kişiler var mı ?

Serdar Kılıç, Gürkan Genç ve Erdem Gürses.

Her birinden farklı yaşanmışlıklar ve bilgiler edinmekteyim. Sonuç olarak insanız ve birilerinden etkileniyoruz,  alanlarında iyi isimlerin de tecrübelerini bizlerle paylaşmaları son derece verimli oluyor.

hakan-11

 Neden seyahat etmeliyiz ?

-Durağanlıktan uzaklaşmak için, yeni yerler keşfedip, kendimizi bulmak için gezmeliyiz.
Bazen keyfe keder, bazen de can sıkıntısını giderdiği için. Doğaya kucak açmak için.
Aldığın nefesi hissetmek için, yaşamın hızlılığından ve karmaşıklığından  uzaklaşmak için.

 Seyahat öncesinde neler yapıyorsun ?

Mutlaka önceden gezilecek  görülecek yerlerini araştırırım. Orada bulunan insanların görüşlerine başvururum. İşime yarayacak malzemeleri hazır bulundururum.
Özellikle son zamanlarda not defteri ve kalem de alıyorum, edindiğim tecrübeleri kayıt altına almak için.

Gezmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?

İlk önce yaşadıkları bölgeden başlayarak gezmeye başlayabilirler. Daha sonra halka genişletilebilir.
Seyahat para meselesi değil, cesaret meselesidir.  2013 yılında 20’ye yakın şehir dolaştım, bunların tamamına yakını eğitim, proje, kulüp ve aktiviteler sayesindeydi. Bir yerlerden başlamak lazım. Bunu sağlayan bir çok imkan var çevremizde.

 Gezgin bir ruh olma dışında yaptığın iş veya eğitim var mı ?

Sosyal projelere katılırım, şehirde olan çoğu etkinliği takip ederim, ilgim dahilinde katılmaya çalışırım. Bu epey zamanımı almaktadır, ancak sürekli yeni şeyler öğrenmekteyim.
Yabancı dil öğrenmeye çalışıyorum. (Artık eksikliğini hissetmeye başladım.)

Yakın zamanda lisans hayatım bitti. Bu yüzden gelecek planlaması yapmaktayım.

  Son olarak eklemek istedikleriniz ? 

Yollarda görüşmek dileğiyle, yolunuz açık olsun.

Denemediğini dene , gitmediğine git, yemediğini ye , konuşmadığınla konuş, öğrenmediğini öğren ve hep keşfet !

EMİNE GÜCEK-HAKAN AKILLIOĞLU

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain