OTOSTOPLA YOLCULUK İÇİN KISA TÜYOLAR

  • 05 Şubat 2014
  • 4.642 kez görüntülendi.

Otostopla seyahat… İnsan düşünürken bile içini bir heyecan kaplıyor, biraz tereddütle beraber bilinmezlerle dolu bir macera sanki… Amaç bir yere ulaşmak ve bunu bilinen en eski yöntem olan otostopla gerçekleştirmek… Çoğumuz hayatımızda bir kez de olsa bu macerayı tatmış ve unutamadığımız hatıralar arasında kalmıştır. Ama ya bu macerayı hiç yaşamamış olanlar ve hayatında bir kez de olsa başparmağını kaldırıp bunu yaşamak isteyenler… Öyleyse yazımıza başlayalım ve otostop dünyasına kısa bir giriş yapalım, ilk önce tüm ön yargılarınızı unutun: Sizi aracına alacaklar size saldırmaya hazır potansiyel insanlar değildir ve sizin aracınıza aldığınız o sırt çantalı otostop çekenler size saldıracak kişiler değildir. Otostop bilinen en ucuz ulaşım şeklidir ve aslında kendi içinde dilden dile dolaşarak bir takım kuralları ve raconu oluşmuş bir keşif deneyimidir. Bu yolla sık seyahat eden biri olarak işin inceliklerini anımsatayım…

 ‘Tanımadığın insanın arabasına binme”, “Kamyon, TIR şoförleri çok tehlikelidir” gibi sözler hep söylenir ve söylenmeye devam edilecektir. Ama bunu söyleyenlerin nasıl bir deneyime sahip oldukları ya da bu sözü söylemek için otostopla kaç zamandır seyahat ettiklerini kimse sorgulamaz. Bazıları hayatında bir defa otostop çekmiştir, belki 50 km gitmiştir, bazıları belki biraz daha fazla bir yol kat etmiştir ama eşref zamanı ile eşek zamanı arasında bir yerlerde takılıp kalınmıştır. 6 yıl boyunca tüm seyahatlerimin yaklaşık %90’lık bir kısmını otostopla gerçekleştirdim, görsel ve yazılı medyada, üniversite konferanslarımda hep bu deneyimimden sorular soruldu ve anlattım. Neden otostop, ve neden saatlerce bir yolda beklemek… Bunun sebebi ise çok basit aslında; Keşfetme arzusu, insanlarla, her çeşit insanla tanışmanın vermiş olduğu engin deneyimi tatmak ve yaşamak, öğrenmek, öğretmek… Saatlerce beklenilen bir yolda sizin başparmağınızı görüp duran bir aracın yanına yaklaştığınızda, açılan cam ile birlikte başlayan her defasında yeni bir kişi, yeni bir hayata ortaklık etmek ve gideceğiniz mesafe boyunca bu eşsiz deneyimden çıkaracağınız hayat dersleri… Otostopla yolculuk insana yardımlaşmanın, dayanışmanın güzelliğini ve sosyal hayatında asla karşılaşamayacağın insanlarla tanışma fırsatı verir. Yollarda tanıştığınız insanlar gezdiğiniz yerle ilgili farklı pencereler sunar.

Elbette birtakım hoş olmayan deneyimler olacaktır, hayatımızın hangi aşamasında olmuyor ki… Ama otostop çekmeye başlamadan şu ilk kuralı iyice benimsemek gerekiyor; siz ne kadar tedirginseniz, aslında sizi aracına alan kişide bir o kadar tedirgindir ve karşılıklı güven süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Yani siz salaş, saçı sakalı birbirine karışmış bir vaziyette baş parmağınızı kaldırıp otostop çekmeye başladığınızda- neden bir araba durmuyor ki hiç- diye sorduğunuzda bir empati yapmalısınız; ben olsam böyle tipli birini aracıma alır mıydım? Ve ilk göz temasına girdiğinizde zaten o kısacık saniyeler içinde her iki tarafta gerekli mesajı almış ve ilk adım atılmış olur.

Otostop Parmağının Önemi:

Otostop=Başparmak… Başparmağınızı uzatırken bile bunun da birtakım kuralları olduğunu unutmayın. Tereddüt verecek bir vücut şekli, çekingen bir yüz ifadesi, yaz aylarında taktığınız güneş gözlükleri, elinizde duran pet şişe ya da en uç örnek bira kutusu, dağılmış saçlar, iyice uzamış bakımsız sakallar… Bunlar hep eksi notlardır ve sizin sadece daha da fazla yolda durmanızı sağlayacaktır. Oysa kısa bir gülümseme, gözlerinizin gözükmesi, ne istediğini bilen bir vücut şekli ise sizin amacınıza daha hızlı ulaşmanızı sağlayacak ve aracın koltuğuna kendinizi atmanızı sağlayacaktır. Kişisel bir hedefiniz ve gideceğiniz yeri tam olarak saptadığınız anlamına gelen, üstünde gideceğiniz yerin adı yazılı bir kağıt ki sürücülerin rahat okumasını sağlamak için büyükçe harflerle yazılmış olmalı, hala bilinen eski ve güzel bir otostop şeklidir. 

Bu arkadaşın hiç ama hiç şansı yok :)

Bu arkadaşın hiç ama hiç şansı yok 🙂

Nasıl giyinilmeli:

Sırt çantanız, başınızda buff, ayağınızda botlar… Zaten bu dış görünüş sizin yollarda adımlayan bir seyahat sever olduğunuzu cümle aleme haykırır. Gündüz vakti ve mevsimine göre kılık kıyafet seçiminde sizi görecek olan sürücü, size odaklanması sadece 5 ile 10 saniye arasındadır ve bu kısacık sürede sizi aracına alıp almamakta gerekli kararı verir. Fakat akşam vakti ise ki otostop için en zor ve bazen başarısızlık yaratan zamanlardır, bir kafa feneri, giysilerinizde fosforlu şerit, belki ufak bir el feneri ile varlığınızı hissettirip gerekli güveni verebilirsiniz. Bu sizin için de gece karanlığında gözükmeniz ve sağlıklı yol almanızı sağlar.

karikatür2

Yakın bir zamanda otostopla ilgili bir araştırma için İstanbul-İzmit Kartepe arası sırt çantam ile bir arkadaşımı alıp yola düşmüştüm. Arkadaşımda G-Pro kamera vardı ve her attığımız adımı ve bindiğimiz araçlardaki sohbeti kayda aldık. Bir sürücü şunu söylemişti; Sırtınızda sırtçantanız, elinizde g-pro kamera, düzgün kıyafetler… Sizin bir amaç için yola çıktığınız belli zaten… Kısaca ilk intiba çok ama çok önemli… Normal hayatımızda da aslında böyle değil mi zaten…

Kaç Kişi Olmalı:

Bu sorunun cevabı çok çeşitlilik göstermekte. Herkes farklı bir sayı belirtir. Ben hep tek başıma otostopla seyahat ettim. İdeal rakam şu ya da bu diyemem haliyle, elbette iki, üç kişilik gruplar halinde beklemenin olumlu ve olumsuz tarafları vardır ama bana göre ve deneyimlerimden çıkardığım aslında bu gruplar halinde otostop mantığının kadınlar açısından daha olumlu olduğunu belirtmeliyim. Ülkemizde maalesef kadınların otostopla seyahat etmeleri hala 2014 yılında bile tehlike arz etmekte. Gruplar halinde otostop çeken kadınlar daha şanslı ve güvende olacaklardır. Ama biz erkekler için ideal bir rakam belirtmek zor.

Otostop Yerleri:

Bilinmesi gereken en önemli madde bu aslında… Otobanlarda ve şehirler arası yollarda en mantıklısı arabaların durabileceği yerlerde beklemektir. Tali yol ayrımlarında yolun başlangıç noktasında değil, yaklaşık 15-30 metre ilerisinde beklemek hem araçlar için sizi seçmeleri ve karar vermeleri açısından bir zaman kazandıracak ve olumluluk yaratacaktır. Yine aynı şekilde yola araçların önüne doğru yürüyüp taciz moduna girmek ise başlı başına bir kayıptır. Yollarda bulunan emniyet şeritleri ve araç ceplerinde beklemek en iyi yöntemdir. Unutmayın, araç sizi almak için teşebbüste bulunsa bile hemen arkasından gelen aracı tehlikeye sokmak istemez ya da bir kazaya mahiyet vermemek için sizi almak istese de almaz. Sizi alacak araca durması için gerekli bir alan bırakırsanız bu her iki tarafında işini kolaylaştıracaktır. Trafik ışıklarının olduğu yerler ve benzin istasyonları iyi bir seçimdir. Daha çok sohbet ve kendinizi tanıtmak için iyi fırsat yerleridir.

Sonu Hüsranla Bitecek Otostop Çekme Hareketlerinden Biri

Sonu Hüsranla Bitecek Otostop Çekme Hareketlerinden Biri

Her şey güzel de araçta ne konuşmalı ya da konuşmamalı: Yıllarca edindiğim deneyim ve tecrübeme dayanarak bindiğim araçlarda şu 3 maddeyi asla konuşmam ve yapmam; Siyaset, din ve spor… Bunun dışında her şey o anda iki kişi tarafından gelişen olaylardır. Siz Fenerbahçeli olursunuz, bindiğiniz aracın sürücüsü ise fanatik Galatasaraylı… Siz Sünni’siniz, ama İran’da herkes Şii… Siyasete zaten örnek bile vermiyorum. Bunun dışında aklınıza gelen her şey hakkında konuşabilirsiniz, dertleşebilirsiniz, havadan sudan, ailenizden, yaşadıklarınızdan, karşı tarafa da söz hakkı vererek ve ne istediğinizi bilen bir ses tonu ile devam eden sohbet sonunda emin olun çok keyifli bir yolculuk yapacaksınızdır. Bunun dışında cebinizde daima ufak bir biber gazı ya da outdoor çakısı bulundurmanız size ekstra bir güvenlik sağlayacaktır. İstanbul’da bile çantasında artık bir ufak biber gazı taşımayan kaç kişi kaldı ki… Yine aracına bindiğiniz kişinin ikramı olan içecek ve yiyecekleri kesinlikle kabul etmeyin, eğer ilk önce kendi içiyorsa ya da yiyorsa pek sorun teşkil etmez ama yine de hiç kabul etmemek en mantıklısıdır.  Ne kadar beklerim ki yollarda: Bilmem Evet, otostop eğlencelidir ama kolay değildir. Zaten siz otostop amaçlı bir seyahat yapacaksanız süre kıstasından kurtulmalısınız. Yaptığınız plan ve programlar emin olun tutmayacaktır. Şans işidir otostop. Bazen tek bir araç sizi hedefinize ulaştırır, bazen durmadan aktarma halinde olursunuz. Bazen saatlerce bir araç sizi almaz, bazen başparmağınızı kaldırmasanız bile bir araç önünüzde durur. Yollarda o kadar farklı kişiler ile karşılaştım ve tanıştım ki… Temmuz sıcağında yollarda otostop çekerken benimle beraber otostop çekip araba beğenenler, ben bu arabaya binmem, klimalı olsun, yok şu marka olsun diyenler… Otostop çeken gezginlerin araç seçme şansları ne kadar olabilir ki… Siz bunun gibi istisna hareketlerde bulunursanız yollarda kaldıracağınız başparmak süreniz emin olun daha uzun olacaktır. Dedim ya, şans sizinle olsun.

Otostopçunun Araba İle Deneyimi :)

Otostopçunun Araba İle Deneyimi 🙂

Evet, kısaca otostop hakkında ipuçlarımız bunlar efendim, bunun dışında sağlıklı bir sırt çantası seçimi, yapılacak hazırlıklar gibi yazılarımı da yine merak edilenler bölümünde okuyabilirsiniz.

foto5

fotoson

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Turizm Topluluğu Konferansından Sonra Hep Beraber Verdiğimiz Poz ;Baş Parmağın Gücü Adınaa

Otostop hakkında yapmış olduğum araştırmadan kareler…

foto9

foto11

foto10

foto7

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain