TOPRAĞA UZANAN SİHİRLİ EL; MUSTAFA ULUADA..

  • 22 Ağustos 2015
  • 5.022 kez görüntülendi.

İnsanlık tarihinin belki de en eski sanatıdır toprağa uzanmak, toprağa şekil vermek. Varoluş sürecimizle başlayan toprak insan ilişkisi toprağa uzanan ellerle kap olur, söz olur, sanat olur bu topraklarda. Çamurun dile gelmesidir adeta çömlek sanatı. Evet çamuru maharetli elleriyle dile getiren bir ustayla birlikteyiz. Avanos’un bereketli topraklarında doğan bu topraklarda kök salan ADA ART HAUSE çömlek yapım atölyesinin sahibi Sayın Mustafa ULUADA ile birlikteyiz.

DSCF5103

Mustafa ULUADA bu sanatı gönlünün derinliklerinde yaşayarak ve sonraki nesillere bunu aktarmak amacıyla oldukça güzel bir misyona da sahip. Nevşehir Üniversitesi Seramik Bölümünde bu sanattaki ustalığını öğrencilere aktarmak amacıyla zaman zaman gönüllü olarak derslere de girmekte.

DSCF5084

Mustafa Bey öncelikle sayfamıza hoş geldiniz.

Hoş buldum ve hoş gördüm Emine Hanım..

Mustafa Bey nasıl başladı bu serüven ve çömlek sanatına olan ilginiz nereden gelmekte.

Emine Hanım uzun süren bir serüven. Çocukluk yıllarımda yani 10 yaşındayken başlamış olduğum bu serüvenin şu an 29. yılındayım.

DSCF5119

Çömlek sanatına olan ilgim ailem ile başladı tabi ki. Uzun kuşaklar boyunca ailem Avanos’ta bu sanatla ilgilenmekte. Bu anlamda benim ilk ustam dedemdir. Yani Avanos’ta uzun yıllardan beri çömlek sanatını icra eden bir aileden gelmekteyim.

DSCF5119

DSCF5121

Bu güzel sanatın şu an Kapadokya bölgesindeki merkezi sayılan Avanos’un yerleşim ve yerleşik düzen açısından tarihçesine baktığımızda zaman tüneli bizi nereye kadar götürmekte?

Emine Hanım bu noktada öncelikle belirtmem gereken nokta Avanos’un bölgenin bilinen en eski yerleşim yeri olduğu. En yakın geçmiş 4000 yıla dayanan bu tarihi ifade etmekle birlikte Avanos’un üst bölgesinde yapılan kazılar ve bulunan kalıntılar bu tarihi Neolitik döneme kadar götürmekte. Avanos bu bağlamda değerlendirdiğimizde Hitit kültürünün de önemli ölçüde hakim olduğu alanlardan biri.

hitit-680x448

DSCF5116

Tarihte önemli uygarlıklara da ev sahipliği yapmış olan bir bölgeden bahsediyoruz o zaman?

Evet Emine Hanım. Tarihsel süreç çerisinde önemli uygarlıkların var olduğu bir noktada Avanos. Hititler, Romalılar gibi. Özellikle Romalılar açısından bölge oldukça önemli bir yere sahip. Çünkü bu bölgede yetişen üzümler ve bu üzümlerden yapılan şaraplar Romalı tüccarların önemli ticari unsurlarından biri olmuş.

DSCF5125

DSCF5130

Dünyanın en eski içkisi hatta “Tanrıların İçkisi” olarak ifade edilen şarap Kapadokya bölgesinin önemli ekonomik değerlerinden biri. Peki sayın ULUADA sizin şarap yapımına ilginiz var mı?

Evet Emine Hanım atolyemize konuk olan dostlarımızla sohbetlerimize eşlik eden şarap ve şarap yapımı yaklaşık 8 yıldır hobi amaçlı ilgilendiğim bir alan oldu.

DSCF5187

DSCF5191

Peki şarap tat ve kararlılık oranını dengelemek açısından değerlendirdiğimizde yapımı zor olan bir içki midir?

Evet Emine Hanım şarap üretimi gerçekten çok dikkat isteyen ve yapımı zor olan bir içki.İlk iki yıl yapmış olduğum şaraplar daha sert ve içimi zor idi. Ancak zamanla şarap yapımında tecrübe edindikçe lezzet açısından daha güzel ve kaliteli şaraplar ortaya çıkmaya başladı.

DSCF5178

Sayın Mustafa Uluada çömlekçiliğin ve turizmin Avanos açısından önemli bir noktada olmasının bu noktada Kızılırmak Nehri ile de bağlantısı önemli olsa gerek.

Emine Hanım Avanos Kapadokya’nın turizm başkenti ve çömlekçiliğin sanata dönüştüğü en önemli bölgedir.Bölgede çok sayıda çömlek atölyesinin bulunmasının ve çömlekçiliğin bu denli yaygın olmasının en temel faktörlerinden biri de Kızılırmak Nehri’nin taşımış olduğu kırmızı toprak ve mil bu bölgedeki çömlek ustalarının elinde sanata dönüşmektedir.

DSCF5167

DSCF5171

Sayın Mustafa Uluada. Şarap, çömlek ve oldukça kadim bir kültür olan Hititlerden söz etmişken atölyenizde de çok güzel örneklerini gördüğüm Hitit Şarap testisi ve bunun tarihsel öyküsünden bize bahsedebilir misiniz?

Emine Hanım, Hitit şarap testisi, şarap sürahisi adını verdiğimiz bu eser 4000 yıllık geçmişe sahip olan oldukça eski bir form. Anadolu Medeniyetleri Müze’sinde orijinali olan bu form ilk kez Hititler tarafından ortaya konulmuş olup sonrasında çeşitli dini tören ve ritüellerin bir parçası olmuş. Hitit seramik sanatının en naif örneklerinden biri olan gaga ağızlı bu testi sembolik anlamıyla güneşi temsil etmekte. O dönemde bu testilerin içine doldurulan şaraplar ayin yapılan yerlerde doğan güneşi görebilecek şekilde konumlandırılırmış. Testinin içindeki boşluktan geçen güneş ışınlarının ve güneşin şarabı kutsadığına inanılırmış. Ayin esnasında servis yapan sakiler testinin ortasındaki boşluktan kollarını geçirmek ve eğilmek suretiyle şarapları sunarlarmış. Bu sembolik ve dinsel anlamıyla Güneş tanrısına ve ayin esnasındaki topluluğa olan saygıyı göstermek anlamını taşımakta.

11138510_10153215076289889_6496808680802836574_n

Harika!!!! Hitit şarap testisinin bu denli arketipsel anlamlar taşıması gerçekten muhteşem Mustafa Bey..

Kesinlikle Emine Hanım. Tarih, arkeoloji ve mitolojinin çömlek sanatıyla ilişkilendirdiğimiz en güzel anlam ve değerlerinden biridir Hitit Şarap Testisi.

DSCF5123

Kilin, suyun ve ateşin muhteşem uyumunu yakalayan, duyguların dilini toprakla bütünleştiren BÜYÜK USTA Sayın MUSTAFA ULUADA sözünüz, sohbetiniz, güler yüzünüz ve bizimle paylaştığınız bu muhteşem bilgiler için www.gezmelerde.com web sayfamız adına teşekkürlerimizi sunarız.

Rica ederim Emine Hanım esas ben teşekkürlerimi sunarım konuğum olduğunuz ve bu güzel dost meclisi sohbeti için..

gizem siyah beyaz2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain