ADANA’DA TARİHİN SESSİZ TANIKLARI

  • 21 Eylül 2013
  • 4.305 kez görüntülendi.

ADANA’DA TARİHİN SESSİZ TANIKLARI

“Tanık olmak”, “tanıklık etmek” tarihi dokularda bunları görebilmek ve bu tarihi dokulara sahip olmak önemli. Tepebağ mahallesi, Adana’nın merkezinde iki höyük üzerinde bir tarih anıtı gibi yükselen en eski yerleşim alanıdır. Tarihin en eski tanıklığını yapan, Bronz Çağı’na kadar giden binlerce yıllık kültür burada saklıdır. Yaklaşık 8000 yıllık tarihe sahip Tepebağ akıp giden zamana sessizce tanıklık etmiştir. Tepebağ evleri geniş saçakları, cumbaları, dar sokakları ,yüksek tavanları ve kanatlı kapılarıyla 19. yüzyıla götürür bizleri.

BÜYÜK SAAT2

Taşköprü, dünyada hâlâ kullanılan en eski köprülerden biri olma özelliğini korur. Roma İmparatorluğu Hadrian tarafından yapılan ve Justinianus zamanında onarıldığı bilinmektedir. Yapıldığında yirmi bir gözü bulunan köprünün şimdilerde göz sayısı on dörde inmiştir. Köprünün her iki girişinde “Kale Kapısı” denilen iki taş kapısı olduğu bilinmekte fakat bu kapı günümüze kadar ulaşamamıştır. 310 metre uzunluğundaki köprü 11.40 metre genişliğindedir.

 TAŞKÖPRÜ YAZI

Adana’nın bir başka sesiz tanığı olan “Saat Kulesi” 1882’de Adana Valisi Abidin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Fransız işgalinde Ermeniler tarafından tahrip edilmiştir. Cumhuriyet’in ilanından sonra 1925’te saatin makinaları Almanya’dan getirilerek yerine konmuştur. 35 metre yüksekliğinde olan kulenin söylentilere göre bir o kadarı da toprağın altında kalmıştır.

BÜYÜK SAAT 1

Zamanın hızla aktığı, medeniyetlerin göz açıp kapayıncaya kadar yok olduğu bu topraklarda taştan sırtlarını Çukurova’nın bu bereketli topraklarına yaslayan bu sesiz tanıkları anlamak, onları yaşatmak dileğiyle…

MURAT GÜNAYDIN

                

 

 

 MURAT GÜNAYDIN

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain