BİR GÖZETLEME NOKTASI;ANDIL KALESİ

  • 24 Mayıs 2015
  • 3.788 kez görüntülendi.

Andıl, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı olup şehir merkezine 15 km uzaklıkta bir köydür. Andıl kalesi de Kozan şehir merkezinden kuzeye doğru bakıldığında gözle görünmektedir. Bu kaleye, Kozan merkezinden Turgutlu’ya giden ve oradan da Andıl köyüne geçen, büyük çoğunluğu asfalt bir yol ile ulaşmak mümkündür.

andıl-1

Kaleye köy sınırları içerisindeki mezarlık mevkiinin oradaki, kalenin ön tarafından kuzeydoğuya doğru uzanan patikadan çıkabilirsiniz. Su ihtiyacınızı köyde veya kaleye çıkan patika üzerinde bulunan pınarlardan karşılayabilirsiniz.

andıl-4

Kozan’daki yükseklik bakımından en yüksek rakıma sahip kaledir(1510 metre). Kaleye çıkınca tüm Kozan ovalık bölgesi görüş alanınıza girecektir. Kalenin doğu kısmında yer alan Kozan barajı da buradan görülmektedir. Kozan’dan Feke ve Saimbeyli’ye giden tarihi kervan yolunun batı yanına inşa edilen kale, haberleşme açısından çok önemli bir rol üstlenmiştir. Kaleye çıktığınızda hava açıksa çok geniş bir coğrafyayı gözlemleme şansına sahip olacaksınız.

andıl-5

Kalenin ismi Ermeniler’e ait Andala krallığından gelmektedir. Kozan’ın önemli kalelerinden birini oluşturan bu kalenin, kesin tarihi hakkında bir bilgi henüz yoktur.  Fakat kalenin yapımında kullanılan malzemelerden, inşaat tekniklerinden ve kale ile yakın çevresinden çıkan çeşitli sikke ve araç-gereçten bu kalenin bir Ortaçağ kalesi söylenmektedir. Ayrıca kalenin yanı sıra köy mezarlığının yanında yer alan tarihi yapıyı da kaleyle bağlantılı olarak tarihçilerin ve arkeologların keşiflerinden sonra daha detaylıca öğrenebileceğiz.

andıl-3

Hakan AKILLIOĞLU

ADANA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain