ERDEM GÜRSES İLE LİKYA YOLU

  • 20 Ekim 2014
  • 3.583 kez görüntülendi.

Sevgili Erdem,öncelikle hoş geldin ve tebrikler.Uzun bir yürüyüş rotasını başarıyla tamamladın.Dünya’nın en iyi yürüyüş rotalarından biri olan Likya Yolu’nu aştın.Bize Likya Yolu’nu kısaca anlatır mısın?

Merhaba, tekrar sizinle beraber olmak ve sohbet etmek çok güzel ve çok mutluluk verici. Likya Yolu, Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.

erdem4

Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiştir. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu’nda yapılmıştır.

Neden Likya Yolu ve seni bu rotaya çeken ne idi?

Seyahatlerimi ve adımlamalarımı zaten biliyorsunuz. Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri Likya Yolu. Tek seferde tamamlayabilen kişi sayısı çok az. Yol boyunca 2000 yıllık eski Likya uygarlığının izlerini, günümüzde bile hala kullanılan köprü ve yollarını, o bölge insanının yaşayışları, kültürlerini görmek, onları tanımak, gözlemlemek ve bu tarihi yolu tek seferde adımlamak en büyük hayalimdi. Uzunca bir hazırlık evresinden sonra bedensel ve ruhsal olarak kendimi hazır hissettiğim an yollara düştüm.

Yürüyüş rotanda seni en çok zorlayan etap hangisiydi?

Kesinlikle Demre-Goncatepe etabı diyebilirim. Likya Yolu 13.etabı olan bu parkur 21 km ve su sıkıntısı, arazinin ciddi anlamda tırmanış içermesi, işaretlerin neredeyse hiç olmadığı bir etaptı. Yaklaşık yürüme zamanım 12 saati bulmuştu. Kısa aralıklarla dinlenme molaları dahil. Bir ara bu etabı hiç geçemeyeceğimi düşünmüştüm. Likya Yolu yürüyüşçülerinin genelde bu etabı yürümediklerini söylemeliyim bu arada zorluğundan dolayı.

erdem3

Yürüyüş rotanı kaç günde tamamladın?

1 Nisan 2014 tarihinde Fethiye Hisarönü’nden başlangıcı yaptım ve 3 Temmuz 2014 tarihinde Antalya Hisarçandır bitiş çizgisine ulaştım.

Yola çıkarken öncesinde fiziksel ve ruhsal bir hazırlık sürecin olmuştur mutlaka. Bunları bizimle paylaşır mısın?

Yola çıkmadan önce çok ciddi ve detaylı bir hazırlanma sürecim oldu. Kullanacağım malzemeler, bedenin açlıkve susuzluğa karşı eğitimi gibi. www.erdemgurses.com sitemde çok detaylı yazdımbu hazırlık sürecini.

Sosyal duyarlılıkları ve hassasiyetleri o kocaman yüreğinde taşıyan oldukça güzel bir ruha sahip olduğunu biliyorum. Seni yakından tanıma şansına eriştim çünkü. Çevre ve doğa konusundaki hassasiyetlerini biliyorum.Likya Yolu’nu yürüyüş rotasında gözlemlediğin tarihsel kalıntılara zarar verecek ve çevre katliamına yol açacak bir hareketlilik gözlemledin mi?

Çok var çok. Hangisini sayayım ki burada. Tarihi kalıntıların pek çoğu altın bulma amacıyla harap edilmiş, işaretlerin olduğu taşlarda mangallar yapılmış, işaretler silinmiş, kentselleşme, betonlaşma, orman kıyımı başlamış. Belki 2020 yılında Likya Yolu diye bir yol kalmayacak, ya da yeni bir likya yolu yürüyüş rotası oluşturulacak. Yürüme yolu üzerinde yapılaşmalardan dolayı yol esas parkurundan sapmış, bir çok yerde gezginlerden para kazanma amacıyla düzensiz pansiyon ve çadır alanları açılmış, tabi izinsiz ve bir çok ağaç kesilerek.

Oldukça bakir alanları olan bu rotada yaşamsal tehlikelerin olmamıştır umarım?

Yaban domuzu, yılan çoktu. Artık yılanlarla olmaya o kadar alışmıştım ki, onlar önümden yanımdan geçiyordu, ben hızımı kesmeden devam ediyordum. Bazı etaplarda domuzlar çok ciddi tehlike yarattı, çadırın mahrem alanına kadar gelip hırlıyorlardı J bir zaman sonra alıştım zaten. Bunun dışında zaten çok dikkatli yürümeniz lazım. Çünkü parkurlar gerçekten yürünmesi zor bölümlerden oluşuyor. Keçi Yolu boşuna dememişler tarihte bu yola.

erdem1

Likya Yolu,mitoloji,doğa ve saflık bir arada.Neler hissettirdi sana bunlar?

509 km boyunca inanın o kadar bakir, el değmemiş koylar gördüm, yeşile ve maviye doydum, yeşilin içinde burnumda çam kokuları arasında birden karşıma 2000 yıllık Roma köprüsü çıktı, sapasağlamdı, el değmemişti, denizin kucağında tuz kokuları arasında adımladım, karşıma caretta caretta çıktı. Likya Yolu boyunca attığınız her adımda bir antik kent kalıntısı karşılıyor sizi, zaten yol hattı boyunca PATARA, LETOON, XANTHOS gibi ünlü antik kent kalıntıları arasında yolunuza devam ediyorsunuz. Muhteşemdi.

Bu süre içerisinde beslenme şartların nasıldı?

Likya Yolu etabınca beslenme gerçekten çok büyük önem taşımakta. Besin sponsorum HARDLINE sayesinde enerjimi korudum, yine geçtiğim köylerden ekmek, peynir, yumurta, yoğurt gibi enerji veren besinlerle takviye yaptım. Bazı zamanlar ise konserve ve lavaş ekmek arası fıstık ezmesi ile protein ihtiyacımı karşıladım.

EEEEE

Yürüyüş rotasında insanların özellikle köylülerin bakış açısı nasıldı?

Bakın bu nokta çok önemli; 2014 yılındayız ve yozlaşan, globalleşen, herkesin herkes hakkında bir kötülük düşündüğü bu yüzyılda orası bana ayrıştırılmış bir bölge gibi geldi, evinin kapısında kilit nedir bilmeyen, her geçtiğim köyde kahvelerde çay içerken yanıma gelip selamlaşanlar, 1 saat sonra evinde misafir etmek isteyenler, yemeğini, aşını suyunu paylaşanlar, çantama elma, ekmek arası peynir koyanlar… tek istedikleri sana yardım etmek, koşulsuzca, şartsız, ve hepsi, o yörenin hepsi insanları kanatsız bir melek. İstanbul’da ulaşım için akbil kullanıyoruz dediğimde, o nedir diye sordular mesela. Anlattım, inanamadılar, teknolojiye bak diye şaşıranlar oldu. Anlam veremediler. Düşünün yani, o yöre insanının hayata karşı saf, basit bakışını…

Bu rotayı takip etmek isteyecek gezgin ruhlara önerebileceğin neler ver?

Likya Yolu rotası gerçekten yürümesi çok zor bir rota ama çok keyifli bir yandan da. Eğer tek başına bu yola çıkılacaksa kesinlikle yürüyüşçünün çok iyi bir ilkyardım, outdoor eğitimi almış olması lazım. Herhangi bir hastalığı varsa, ilaç kullanıyorsa, karanlık ve yaban hayattan bir korkusu varsa kesinlikle bu yola çıkmasınlar. Gruplar halinde yürüyüş yapacak olanların ise buna ek olarak birbirlerini gerçekten çok iyi tanımaları lazım çünkü yol gerçekten bazı zamanlarda insanı çileden çıkarabiliyor.

10011506_10202030067096692_5310204294285853841_n

EMİNE GÜCEK-ERDEM GÜRSES

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain