KEMERALTI ÇARŞISI VE KIZLARAĞASI HANI

  • 06 Aralık 2013
  • 4.722 kez görüntülendi.

İzmir’in tam orta yerinde iç içe girmiş tarih kokan iki yer. Kemeraltı  ve Kızlarağası Hanı. Bu iki yerde, İzmir’in tam göbeğinde gelişen ve yenilenen dünyanın içinde bakıldığında hala tarihi görebilmek mümkün.

Kemeraltı , İzmir merkeze bağlı Konak Meydanı’nın tam göbeğinde girişi olan ve ticari faaliyetlerin yoğun şekilde yaşandığı semt ve çarşı. Bu çarşının genel yapısını ince uzun yollar üzerine kurulu, birbirine çok yakın esnaf grupları oluşturmakta. Biraz araştırınca kaynaklar, çarşının ismini; ana caddeyi boydan boya aralıklarla süsleyen arasta adı verilen kemerlerden aldığını söylüyor. Kemeraltı Osmanlı döneminde İzmir’de bulunan önemli ticaret merkezlerindenmiş. Bunun nedenin hem İzmir limanına çok yakın olması hem de şehrin tam merkezinde bulunmasından kaynaklandığı savunuluyor ki 19. Yy’ın önemli ticaret merkezleri arasında gösterilmekte. Buranın işlekliği ve ticaret önemi çok daha öncelerine, İpek Yoluna kadar dayanmakta.

Kemeraltı Çarşı’sının tamamını gezdiğime emin değilim; zira gezmediğim yerlerin dışında da orada gezilecek yerler olduğunu düşünüyorum. Gezdiğim yerler arasında Kemeraltı Çarşı’sını oluşturan dükkanlar, yollar, antikacılar, balıkçılar ve Kızlarağası Hanı.

8b36e

Burayı gezerken gerçekten 18-19 yy’ların mimarisini, yolarını görmek mümkün. Dedim ya tarihi görebilmek diye, gerçekten burada en azında bir saatlik bir gezintide bunu yaşamak mümkün. Şuan tabi dükkânların hepsinin eski şeklini korumasını beklemek mümkün değil ama öyle dükkânlar var ki desenlerden, içinde bulunan eşyalardan dolayı birkaç yüzyıl geriye gidebiliyor insan. Özellikle antika dükkânları eski plakları, hançerleri, saatleri, takı eşyalarını burada buluyor insan. En önemli yapısı da Kızlarağası Hanı.

izmir-kizlar-agasi-hani

Kızlarağası Hanı, inşa kitabesindeki tarihe göre 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır. Kemeraltı’nda bulunan en eski yapılardan biridir. 1744 yılında hanın inşasına başlanır ve 1745 yılında tamamlanır. Han iki kattan oluşmakta; eskiden alt tarafında alışveriş, üst tarafı ise konaklama için kullanılırmış. Şimdilerde ise alt katta kafeler ve antika satıcıları üst katta ise yine kafeler bulunmaktadır. Buraya girdiğiniz ilk anda gerçekten tarihte yolculuk yaptığınızı düşünmekten kendinizi alamayacaksınız; çünkü tarih öyle duruyor ve restore öyle güzel yapılmış ki bir bütün halindeler.

Kızlarağası Hanı’nın kapısından girer girmez acı kahve yazan tamamen otantik ve sadece Türk kahvesi yapan bir yer geldi karşıma. İçmek istedim. Orta şekerli bir Türk kahvesi söyledim ve gayet mütevazi bir kahve geldi önüme bir dilim lokumla. İnanın bana öyle bir kahve içmedim daha ben, bundan sonra da içeceğimi sanmıyorum. İzmir’e gelenlere önerim en azından bu Türk kahvesi için Kemeraltı’nı, Kızlarağasını görmeleridir.

Eren GÜL

Eren GÜL

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain