KIRKKAŞIK BEDESTENİ VE HANIMEFENDİSİ

  • 16 Mart 2014
  • 3.072 kez görüntülendi.

“Sıcağı”,” nemi”, “cezeryesi” ,”Kleopatra Kapısı”, “Şahmeran’ı”, “Kilikya’nın başkenti”,”İsa’nın havarilerinden Saint Paul’un doğum yeri”.Evet Tarsus’tan söz ediyorum.

Hristiyanlarca bir nevi hac merkezlerinden sayılan Tarsus Anadolu’nun hatta Dünya’nın en eski yerleşim birimlerinden biri.

tr006 (640x307)

Tarsus dediğimizde evet çoğumuzun aklına gelenler bunlar.Geçtiğimiz günlerde Tarsus’a yapmış olduğum bir gezi sırasında Kırkkaşık Bedesteni’ne doğru yol alırken tanıştığım harika  bir hanımefendiden bahsedeceğim.Aklıma Tarsus denince gelen isimlerden biri de Serpil Hanım artık.Serpil Hanım ile yaptığımız sıcacık bir muhabbet sonrasında gözlemlediğim yaşama karşı duruşu,istekleri,çok yönlülüğü,beklentileri,içindeki heyecanı,yaptıkları ve yapmak istedikleri ve  gözlerindeki parıltı hayranlık uyandırıcı.Serpil Hanım Kıkkaşık Bedesteni’nde Cafe işletmeciliği yapmakta.

İclal AYDIN

İclal AYDIN

“Merhabalar Serpil Hanım,dikkatli izleyicilerimiz ve Tarsus halkının sizi tanıdığını biliyorum.Ancak siz bize Serpil Demir’i anlatır mısınız?”

-Merhabalar Emine Hanım,1959 Adana doğumluyum.20 yıl özel bir bankada şube müdürü olarak çalıştıktan sonra emekli oldum.Ardından 10 yıl menkul kıymetler borsa şube müdürlüğü yaptım ve 30 yıllık bankacılık serüveninden sonra Kırkkaşık Bedesteni’nde bir cafe açtım.

“Bunun yanında Tarsus’u Kırkkaşık Bedesteni’ni tanıtmak gibi bir misyonunuz da var anladığım kadarıyla?”

-Evet Emine Hanım.Cafe işletmeciliğinin yanı sıra kentin turizm elçiliğini de yapmaktayım.Ayrıca belediyenin açmış olduğu mihmandarlık kursuna katılıp mihmandarlık belgesi de aldım.Kırkkaşık Bedesteni’ne yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlere bedesteni ve Tarsus şehrinin tarihini anlatmaktayım.

Zafer Çağlayan ve Kırkkaşık Bedesteni

Zafer Çağlayan ve Kırkkaşık Bedesteni

“Tarsus’u anlatırken anlattıklarınızı bir tur ile somutlaştırıyor musunuz misafirlerinize?”

-Kesinlikle.Turlara rink çizip şehir turu da yaptırmaktayım.Şehrin tarihi dokusu ve her köşebaşında karşılaştığınız bir mekan ve efsanesini de misafirlerimize anlatmaktayım.

Tarsus denince evet çoğumuzun zihninde canlanan Şahmeran Efsanesi ,Danyal Peygamber,Kleopatra Kapısı gibi tarihi ve turistik mekanlar.Siz kentin kimliğini başka bir yönüyle de en iyi tanıtanlarsınız.Bu yönününüzden de bize bahseder misiniz?

  -Evet Emine Hanım,bu bölgeye ait ve maalesef zamanla unutulmaya yüz tutmuş bir damak tadı olan “KAYNAR” ı da cafemde yaşatmaya çalışıyorum.

Resim 4599

“Kaynar şerbetini tanıtmak adına yapmış ya da katılmış olduğunuz etkinlikleri bize anlatır mısınız?”

Bu coğrafyanın unutulmaması gereken lezzetlerinden biri olan Kaynar’ı tanıtmak adına Antalya Expo Fuarında 5 gün ,İstanbul Kadıköy Bağlarbaşı Fuar Merkezinde 3 gün tanıtım yaptık ve ziyaretçilerimize Kaynar ikram ettik.

Bu etkinliklerin basın tarafından da ilgiyle takip edildiğini biliyorum.Kırkkaşık Bedesteni ve Kaynar’ı tanıtmak adına katılmış olduğunuz programları anlatır mısınız?

Show TV de “Lezzet Haritası”,Samanyolu TV’da “Gezelim Görelim”,Kana 7 ‘de “Gece Gündüz”programlarına katılıp Kırkkaşık Bedesteni’ni ve Kaynar’ı anlattım.

SRİLANKA+..

“Anladığım kadarıyla Kırkkaşık Bedesteni ile cafe ve siz özdeşleşmiş durumdasınız.Peki Cafe ‘nizi ziyarete gelen basından takip ettiğimiz ünlü isimler var mı?”

Evet tabii ki ünlü konuklarım da oldu.Cumhurbaşkanımız ABDULLAH GÜL,ZAFER ÇAĞLAYAN, ERTUĞRUL GÜNAY,ADNAN KESKİN, ENDER SARAÇ, İCLAL AYDIN, SÜHEYL -BEHZAT UYGUR,TAYFUN TALİPOĞLU, AVUSTURYA BÜYÜKELÇİSİ,SİNGAPUR BÜYÜK ELÇİSİ,SİRİLANKA BÜYÜK ELÇİSİ,ENDER SARAÇ,

konser3

OOO Harika…Peki hobileriniz?Neler yapmak size keyif veriyor.İnanılmaz bir yaşam enerjiniz ve çok yönlü bir kişiliğiniz var.Bunu neye borçlusunuz?

Sanıyorum mizacım ve bir şeyler yapmak adına içimdeki sönmeyen ateş.

Tarsus’ta Tarsus Folklor Araştırma Derneği’nde türkü söylüyorum.Yılda iki kez kültür merkezinde konserlerimiz oluyor.

Tarsus Halk Oyunları Derneği’nde Folklor oynuyorum,bağlama çalmaya çalışıyorum.En kısa zamanda da ud derslerine başlamayı planlıyorum.

Arjantin Tango Dersleri aldım,aynı zamanda çeşitli dizilerde küçük rollerim oldu.

Hangi diziler bunlar?

Dila Hanım ve Kurtlar Vadisi Filistin.

Bu keyifli sohbet için teşekkür ederim Serpil Hanım diyerek,yol almaktayım Tarsus’un büyülü sokaklarında….

Tarsus’a doğru yol aldığınızda uğramanız gereken en güzel mekanlardan biri Kırkkaşık Bedesteni ve kesinlikle tanımanız gereken Bedesten Hanımefendisi Serpil Hanım…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain