MAHALLESİNDE DEVLET, SOKAKLARINDA TARİHİ YAŞATAN ŞEHİR: ROMA

  • 29 Kasım 2014
  • 2.808 kez görüntülendi.

Mahallesinde bir devleti, sokaklarında tarihi yaşatan şehir ROMA’dayız…

Gezmek, insanın aklına düştü mü bir kere uzaklar onu çağırır her defasında,  gidecek bir yol bulunur elbet, uzakların  çağrısına kulak vermemek olmaz…

Çağırdı mı uzaklar , gitmek gerekir bir yolunu bulup, nasıl olsa tüm yollar ROMA’ya çıkmıyor muydu?  İşte o yollardan birini takip edip ROMA’ya ulaşıyoruz…

Bir büyükşehir fakat büyükşehir karmaşasına, gürültüsüne, trafiğine   oldukça yabancı.

 Bir tarihi yolculuk yaparak ulaşıyoruz otelimize, tarihin merkezi, ROMA’nın da merkezi…. Sokaklarda yürürken, bir Roma’lı asker atlı arabasıyla yanınızdan geçecek, kolezyumda gezerken Gladyötörler her an karşınıza çıkıp dövüşecek gibi.

ROMA, İtalyanın   Lazio bölhesinde yer almakta 3 milyona yakın nüfusuyla aynı zamanda 2800 yıllık tarihi sokaklarında yaşatıyor, aynı zamanda  Lazio bölgesine ve Vatikan’a da başkentlik yapmakta bu nedenle iki devletin başkenti de denilmekte ROMA’ya….

ROMA’yı   Türkiyeden sevdiğim iki şehre benzettim birkaç yönüyle şöyle ki; İstanbul’a benzemekte kurulduğu YEDİ TEPE ile.

Ve ADANA’ya benzemekte; Nasıl ki SEYHAN nehri Adana’yı Seyhan ve Yüreğir olarak ikiye bölmekteyse, ROMA’yı da TİBER nehri ikiye ayrılmakta bir yanda VATİKAN öte yanda Tarihi dokuyla bezenmiş yerleşim. Ve her ikisi de Akdeniz’le arasına belli bir mesafe koymuş…. (Bu yönüyle  ROMA ile ADANA’nın kardeş şehir olmalarını önerebilirim çünkü ROMA’nın Türkiye’den hiç kardeş şehri  yok!) .Başka hangi yönüyle Adana’ya benzer derseniz; Akdeniz’in sıcak kanlı insanlarını barındırmasıdır derim. Roma’da dondurma oldukça meşhur dondurmacılarda sıra bekleyen insanları görürseniz şaşırmayın. Sıcak bir kentte Dondurma ve “Bici Bici”  gibi yiyeceklerin önemini en iyi bu kentlerde yaşayanlar bilir.

ROMA kenti yüz ölçüm olarak çok geniş alana yayılmış bir plato görünümünde olsa da Roma kent merkezini gezmek oldukça kolay ve rahat. Şehri gezmek için Roma metrosunu kullanabileceğiniz gibi, şehri gezdiren City Bus’lar ile de gezebilirsiniz.  Hemen hemen her noktadan temin edeceğiniz şehir haritasıyla yürüyerek şehri keşfe çıkabilirsiniz.

İlk durağımız Taş ve demirden inşa edilen Kolezyum, dünyadaki en büyük amfi tiyatrodur ve Roma mimari ve mühendisliğinin en önemli eseri olarak kabul edilir. Orta Çağ’ın başlarında kullanımı durdurulan yapı, günümüze bir kısmı zarar görmüş olarak ulaşmıştır. Depremlerin ve taş çalanların bu zarara neden olduğu düşünülmektedir.

Kolezyum’u dışardan gezebileceğiniz gibi, ücreti karşılığı içini de gezmeniz mümkün.

Colosseum’un bulunduğu yerde önceden İmparator Neron’un sarayı varmış. Ama onun bu gösterişli sarayı savurganlığı halkın isyanına neden olmuş. Roma, Neron’un ölümünden sonra kanlı savaşlar yaşadı ve saray da yakıldı. Arkasından gelen imparator Vespasion, Colosseum’u   sarayın bulunduğu alana inşa ettirdi. İnşaat 10 yıldan fazla sürdü. Vespasion’un oğlu Titus burayı M.S 80 yılında tamamladı. 100 gün ve gece süren açılış oyunlarında 5 bin hayvan ve yüzlerce insan kurban edildi. Colosseum’un mimarı bilinmiyor. Zira bir iddiaya göre Titus, kendisinden sonra bir daha böyle ihtişamlı bir yapı yapmasın diye mimarı hayvanlara yem olarak verdiği söyleniyor.

roma-2

 

Kolezyum’un hemen yakınında Konstantin Tak’ı ( Arc of Constantine) önünde bir fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyin derim.

 roma-1

Kolezyum’un gecesi bir başka güzel, gece ışıklandırılan kolezyum, çevresini aydınlatmakla kalmıyor, tarihi romantik  bir şekilde yaşamak isteyen çiftlere çok güzel bir arka plan imkanı sunuyor….

roma-4

Yine kolezyum çevresinde gezebileceğiniz bir diğer nokta PALANTİNO… Roma mitlerine ne göre, Palatino Tepesi Romulus ve Romus‘un dişi bir kurt tarafından bulunarak hayatlarının kurtarıldığı yerdir.

Roma şehrinin  futbol takım arması işte bu efsaneyi anlatmaktadır.

roma-5

PALANTİNO Roma’lı yönetici ve kralların yaşadığı bölgeye verilen ad. Burada devlet binaları, hamamlar ve diğer kalıntıları görmek mümkün.

roma-3

PALANTİNO’nun çıkışında ROMA FORUM’una gelmiş olacaksınız. Roma çağında kentsel alanların nasıl kullanıldığını açık bir şekilde göstermesi nedeniyle kalıntılar ünlü olmuştur. Roma Forumu büyük anıtları, tapınakları bazilikaları ve diğer antik harabeleri içermektedir.

 Roma’da Her sokak TARİH….

Şimdi de şehrin tarihi ve en popüler meydanına PİAZZA VENEZİA Gidebilirsiniz,  Venezia Meydanı,  adını Kardinal Venezia’danalmış. Yürümek veya otobüse binmek seçim size kalmış ama bana kalırsa tarihi yaşayarak meydanına yürüyerek ulaşmak mümkün. Burada  devasa bir anıtla karşılaşacaksınız. Bu anıt İtalya’nın ilk kralı Vittorio Emanuele ait. Burada aynı zamanda 1.Dünya savaşında ölen meçhul askerlerin mezarı da bulunmakta.

roma-6

Bu meydanda çeşmelerden sularınızı içebilir, restoranlarda yemek molası verebilirsiniz.

Yeri gelmişken Roma’da çeşmelerden su içebilmek ekonomik olarak turistlere bir avantaj sağlamakta, 0.5 litre suyun 1 Euro olduğu bir şehirde bu avantajı değerlendirmek lazım, Yine Restoranlarında masaya oturduğunuz anda ekstra vergiye tabi tutulmaktasınız, ( Bir çok Avrupa şehrinde bu böyle) buda kişi başı 1-2 euro gibi bir miktar, kimi restoranlar pizzanın yanında aldığınız poşet ketçap ve mayonezlere dahi 1-2 euro ücret ekleyebilmekte. Bu gibi durumlar memleket havasını özletmiyor değil. Ayrıca Roma’da otelde kaldığınız her gece belediyeye iletilmek üzere  de  belli bir vergi   ödemek zorundasınız… İtiraf etmek gerekirse  farklı bir pizza deneyimi yaşamak istedik ama maalesef İtalya pizzası tadını alamadık , meydanda karşılaştığımız diğer Türk turistlerden de pizza hakkında aynı yorumları duyunca  VANEZİA meydanındaki restoronları  PİZZA konusunda sınıfta bıraktık. Roma da sokak aralarında pizza yapan fırın-mini restoran tipi işletmeler Pizza lezzeti konusunda daha iyiler…

 roma-7

Şimdi de ROMA’nın  “arkeolojik” kısmından “romantik” kısmına geçiyoruz.  Tabelalardan “ Fontana de Trevi” (AŞK ÇEŞMESİ) takip edip ulaşacağınız 26 metre yüksekliğindeki  yapıyı benim görmem kısmet olmadı çünkü tadilat nedeniyle kapalıydı, bu nedenle çeşmeye atmak üzere  getirdiğim bozuk paralar  başka bir meydanda başka bir çeşmeye kısmet oldu… Buradan 10 dakikalık yürüyüş mesafesiyle ismini İspanyol elçisinin burada oturmasından alan İspanyol Merdivenlerine geçebilirsiniz.

“ Fontana de Trevi” 3 yol kavşağında bulunduğu içi bu adı almış ama Türkçe’ye “AŞK ÇEŞMESİ” olarak çevrilmiş

 roma-9

Spanish Steps  (İspanyol Merdivenleri)  gençlerin gece ve gündüz uğrak mekanı,  Bir kiliseye çıkan merdivenler hem genişliği hem de mimari güzelliğiyle insanı büyülüyor. Gençlerin ellerinde bira ve şaraplarıyla sohbetleri ve heyecanlarına tanıklık edebilir  şansınız varsa bir de müzik ziyafeti çekebilirsiniz….

roma-10

Roma’nın mahallesi bir devlet olan Vatikan’ı bir başka yazı da ele alacağım….

Seyahatle kalın….

DEN HAAG (533x800) - Kopya

Murat ÇOKSEYREK

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain