SEYAHAT KÜLTÜRÜ VE ZİHİNSEL SEYAHAT

  • 12 Eylül 2013
  • 2.168 kez görüntülendi.

SEYAHAT KÜLTÜRÜ VE ZİHİNSEL SEYAHAT

Yıldız sistemleri etrafında dönen gezegenlerden atomların etrafında dönen elektronlara kadar, algılayabildiğimiz evrende herşey hareket halindedir. Einstein ın o bilinen formülü e=m.c2 de en büyük çıkışını kütlelerin en temelinde enerji formu olduğunu öne sürerek, aslında herşeyin temelinde hareketi verenin olduğunu ortaya koymuştu. Dünya üzerine inersek, sabit olduğu düşünülen bitki örtüsünün dahi hareket halinde olduğunu görürüz. Koşullarına bağlı olmak üzere değişen bir harekettir bu.

 AYİN

Tüm bu fiziksel hareket aynı zamanda en geniş ve mekanik anlamıyla “seyahat”in kendisidir. Bizim insanlar olarak tanıyabildiğimiz tüm cisim ve canlılar da bizim gibi seyahat etmekteler ve bunlar içerisinde seyahati, ihtiyaç ve doğal dinamik dışına çıkartarak, başlı başına bir amaç haline getirmiş olan sadece biz insanlarız-şu ana kadar bildiklerimiz içerisinde tabii-.

İnsanlar için,  hayvanlar gibi,” daha elverişli doğal kaynaklar, savaş, açlık, kuraklık, yaşam alanlarının tahribi” gibi genel olarak negatif – itici faktörler yüzünden başlamış seyahatin tarihi. Büyük kaşif Alexander Van Humbolt ‘un dediği gibi “zihinsel şehvet olan merak” da seyahatin en önemli motiflerinden olmuş bu tarihin boyunca. İlk organize seyahat kültürü ise, kitlesel seyahatlerin ve bu seyahatler üzerine belirli bir üretimin oluşturulduğu “dini seyahatler” ile başlar çoğu tarihçiye göre. Bu seyahatler daha çok münferit bazda oluşan bilimsel ve keşif bazlı seyahatlerle de desteklenir. Coğrafi keşifler, ulaşım teknolojisinde gelişmeler, sanayi devrimi ve kapitalizmin gelişimi derken 19. yy da Kuzey Batı Avrupa odaklı Avrupalılar, dünyanın farklı yerlerine kitle halinde seyahat edebilecek bir duruma gelir ki “turist” ve “turizm” kavramlarını da ortaya çıkartıp, hem yaratan hem tanımlayan hem de ortaya koyanlardır.

Hızlı değişimlerin yüzyılı olan 20.yy da ise seyahat bir endüstri halini alır. Yüzyılın ilk yarısında savaşlara rağmen seyahati global düzeyde bir endüstri, burjuva orta sınıfını gezgin hale getiriken, Yüzyılın 2. yarısında, seyahat kültürü ve endüstrisi öyle bir hal alır ki, seyyah veya turist kavramları, gezginlerin çeşitliliğini karşılamamakta, dünyanın çok daha fazla yerinden, çok daha fazla sayıda insan, sürekli bir taşınırlık kazanmakta ve seyahat günümüz kültürel ideolojilerinin yapıtaşlarından biri haline gelmektedir. Özellikle son 20-30 yılda seyahatin geldiği nokta, metalaştırılan mallardan sonra bir deneyimler bütünü olarak seyahatin de metalaştırılan bir ürün halien gelmesini sağlamıştır. Nasreddin Hoca’nın “ye kürküm ye”sindeki kürk yerini, dünyanın dört bir yanına yapılan seyahatlere bırakmıştır.

 İTALYA

 Şu an, dünyada, genel eğilimlere (Batı odaklı dünyadaki orta gelir grubuna yakın eğilimler) baktığımızda, insanlar için seyahat, sağlık temelli bir ihtiyaç, kolleksiyon nesnesi olarak metalaşmış bir ürün, insanın kendini ifade etmenin bir aracı olarak fenomenleştirilmiştir. (bkz. Foursquare, Instagram ın başarısı vb.) Öte yandan yazılı tarihten de eskiden beri süregelen inanç ve maneviyatların gerektirdiği manevi seyahatlerin günümüze mirası olan “zihinsel seyahat” süreçleri çeşitlenmiş ve ticarileşmiştir. (Meditasyon, Yoga)

 TARAKOTA

Sonuçta da bu kültür, nihai amaçları, seyahate giden kitlenin kimliği ve uğraşları, seyahatin özel veya genel sebepleri gibi pek çok nedene bağlı olarak çeşitlenmiştir. Günümüzde kendi içinde tutarlı bir amaca gelmekten öte, seyahat etme amacıyla pek çok farklı tema ve odak alanı da oluşturulmuştur. (Çevreciler kutuplara çöp toplamaya giderken, motorsiklet tutkunları motor üstünde birlikte rotalar belirlerken, back-packer lar hem sosyal sorumluluk hem de seyahat olarak gördükleri projelere katılmaktalardır.)

İşte bu noktada aynı moda gibi sosyal fenomenlerde olduğu gibi seyahatte de, genel duyu, genel beğeniler, klişe hale gelenlerin yanında, yenilikçi, yaratıcı ve özgün olanlar veya belirli temalar üzerinden düzenlenen seyahat türleri gelişmiştir. Bilimsel disiplinlerin dahi “ufku daralttığı” düşünülen bu post-modernin devamı niteliğindeki dönemde, seyahat insanın elindeki en önemli “ifade nesne”lerinden bir tanesi, toplumsal bir gösterge, kişisel gelişim ve eğitimin en büyük desteği, koleksiyon nesnesi vb. olarak kendi kabına sığmadan çeşitleneceği aşikardır.

Bu portaldaki köşemizi, sizlere, direk seyahatin içerisinde,” gezmelerde” kaydolanları izletirken, yine gezmelerden seyahat kültürünün diğer disiplinler ile ilişkisini – disiplinlerüstülüğünü- ve ilerici seyahat tema ve biçimlerini anlatmak için yayınlıyoruz. Bu yazılarla okuyacaklarınız, seyahatin, hayatın tüm diğer alanları ile ilgili olan paralelliğini kavrarken, bir okur olarak zihinsel seyahat gerçekleştirmeniz ve bir gezgin olarak da kendinize seyahat kültüründe yeni ve ilerici alanlar açmaya başlamanız için kapıyı aralamanızı sağlayacaktır. Seyahatin, sanat, moda gibi tüm kültür ürünleri ile ne kadar iç içe olduğunun örneklerini, turist özneyi incelemenin insan özneyi incelemekle paralel olduğunu algılayacağınız ve ilerici seyahatin dünya çapında örneklerini inceleyebileceğiniz, keyifle okuyacağınız bir portal olması dileğimle…

      NEREDEYİZ BİZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain