TAŞ,AŞK VE TELKARİNİN TÜRKÜSÜ,MARDİN….

  • 26 Ağustos 2013
  • 4.049 kez görüntülendi.

TAŞ,AŞK VE TELKARİNİN TÜRKÜSÜ MARDİN…

Dicle konuşur dağ ve rüzgârla Mardin üstüne
– Biz arkadaş değil miyiz?

Şair, sen kiminle konuşursun
Mardin yoldaşın değilse?
der toplumcu yönelimleriyle tanıdığımız şair Refik Durbaş…


mardin panaroma

 

Evet ,Mardin yoldaşım oldu….
İnancın,gölgesinde ılık bir nefesin size yoldaş olduğu taş binaların,bereketin,ezan ve çan sesinin kardeşçe rüzgara karıştığı büyülü dar sokakların masal diyarıdır Mardin. Mezopotamya’nın uçsuz bucaksız manzarasını izlerken İlk gençliğimde okuduğum bir kitap belki de zihnimde gezinen bu kentte.Bir kentin havasını solurken, gezerken özdeşleştirirsiniz kişi ya da kişilerle o kenti.Murathan Mungan ve Mardin ne şiirsel bir ikilidir yüreğimde.Paranın Cinleri yapıtındaki kronik üveylik yani aidiyet hissini düşünürken Mardin kanatlarımın altında sanki.Suriye ‘nin ışıkları göz kırparken, Deyrul Zafaran sizi sohbete çağırır ve selamlar mahlepli çörek ve safranlı çayıyla..Zaman ve mekan algısını yitirdiğiniz bu kentte sonsuzluğun ve sessizliğin avaz avaz bağırmasıdır belki de sizi büyüleyen.Kediler ve güleç yüzlü çocuklar en sağlam arkadaşlarıdır dar,labirent sokakların.Süryani,Arap,Kürt bütün halkların el ele ve kardeşçe güneşi selamladığı renklerin armonisidir Mardin.Eski,esrik bir aşk ezgisidir Mardin.

manastır1

Diyar’ül Zafaran ve Zamanın Dışında Olmak

Süryani Kilisesinin önemli ibadethanelerden biri olan manastır önceleri Mor Şleymun Manastırı olarak anılır. Kilit taş sistemiyle yapılmış, manastırın sıvasında zafaran(safran) bitkisinin kullanılmasından dolayı Deyrul Zafaran(Safran Manastırı) olarak varlığını devam ettiren mabed Mardin’in 4 km doğusunda olup M.S 5. yüzyılda inşa edilir. Manastırın altında 4500 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Hurriler’den kalan Güneş tapınağı vardır.

rehber karin

 

  

Manastır ve inşası ile ilgili oldukça doyurucu bilgiler veren genç ve sempatik rehber Karim ile mutlaka sohbet etmelisiniz .Manastıra dışarıdan herhangi bir rehberin gelip tanıtım ve anlatı yapması zaten yasak. Metropolit mezarları, güneş tapınağı, , ayinlerin yapıldığı alanlar, ve şahane mobilyalar ve işlemeler büyüleyici. Terasında  güneş size tebessüm eder ve muhteşem Mezopotamya manzarasını izlerken reyhan kokuları sarar dört bir yanınızı. Manastırın  bahçesinde bulunan mağazalardan telkari,gümüş,şahmeran tablo,safranlı çörek gibi  Mardin’e özgü hediyelik eşyalar almak mümkün. Bahçesindeki cafede ruhunuzu okşayan sessizliğin  eşliğinde safranlı çayınızı yudumlarken mahlepli çöreklerinden mutlaka tatmalısınız.

manastır aşağıdan   manastır cafe

Yalnızca özel törenler için  gelen konukların konaklayabildiği manastırla ilgili ilginç söylenceler anlatılır. Bunlardan biri de çevrede ciddi anlamda akrebin olması ve bu akreplerin rahiplere hiçbir şekilde zarar vermemeli olmalı. Hatta ve hatta rahiplere zarar vermeye çalışan akrepler yok olmaktaymış. Bütün bunların yanında Süryani Cemaati manastırın turizme açılmasından rahatsız.

manastır çıkış

   

 

 

 

 

EMİNE GÜCEK

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
domain